Porció Műszaki Fejlesztési és Vállalkozási Kft.
A geotermikus energia jobb kihasználására egy teljesen automatikus felszíni technológiát dolgoztak ki, amely visszajuttatja a kihűlt termálvizet a felszín alá. Ezáltal a rétegnyomás adott ponton nem csökken, és megoldódik a víz tárolásának problémája is.
Sikerének titka a technológiai trendek felismerése, követése, folyamatos innováció és a folyamatok digitalizációja
- geotermikus energia
- környezettudatosság
A geotermikus energia jobb kihasználására egy teljesen automatikus felszíni technológiát dolgoztak ki, amely visszajuttatja a kihűlt termálvizet a felszín alá. Ezáltal a rétegnyomás adott ponton nem csökken, és megoldódik a víz tárolásának problémája is.
Ezt a technikát a Porció Kft. már 1994-1995-ben kidolgozta. 2018-as újítása, hogy Európában egyedülálló módon megtalálta a megoldást arra, hogy homokkő rétegekbe is vissza tudják sajtolni a vizet. A rendszer digitális újítása abból állt, hogy az egész rendszer számítógépes folyamatirányítással működik és folyamatosan adatokat gyűjt. A kor technikai kereteinek megfelelően erre már 1994-1995-ben is sor került, de 2018-ban (Gyopárosfürdő project) fordult elő először, hogy a teljesen zárt rendszert teljesen automatikusan működtették.
A digitalizált szolgáltatás a gyakorlatban
A folyamat távműködtetésére egy vezérlő szoftvert hoztak létre. Ennek több feladata van:
1) A modellezés. A program képes egy szimuláció formájában bemutatni, mi zajlik éppen a föld alatti, zárt rendszerben. Mindezt részfeladatokra lebontva.
2) Adatok felvétele és tárolása. A rendszer folyamatosan adatokat szolgáltat (összetevők mennyisége, minősége, az áramlás sebessége stb.). Az adatokat a rendszer el is tárolja.
3) A folyamat működtetése. A szoftver tényleges feladata, hogy beindítsa és lezárja a visszasajtolás folyamatát, ha kell, szűrőket nyisson meg, anyagokat vonjon el, adjon hozzá a folyamathoz, gyorsítsa, lassítsa a mozgást stb. Mindezt egy külső, manuális vezérlés teszi lehetővé. A működtetéshez szükséges döntések meghozását az előző pontok teszik lehetővé.
Erőforrások, ráfordítások, befektetett energia
Az eredeti, 1994-1995-ös fejlesztés a PHARE környezetvédelmi segélyprogram keretein belül valósult meg 1,1 millió ECU-s értékben. A 2018-as, gyopárosfürdői project az Orosháza-Gyopáros Gyógyfürdő Zrt. megbízásából jött létre. Az orosházai önkormányzat sikeres pályázatának köszönhetően a beruházási költségek 50%-át a KEOP program finanszírozta. A teljes beruházási költség 2.230.700 € volt. A project több mint 20 év szakmai tapasztalattal jöhetett létre, és a project alapjainak (vízvisszasajtolás, digitális rendszer) állandó fejlesztésével (l. 1994-1995-ös első lépések).
Képzés során példaként alkalmazható sikerek, hasznos tanulságok
2018-ban a vállalkozás elnyerte az Európai Geotermikus Innovációs Díj egyikét a homokkőbe való automatizált vízvisszasajtolás technikájának kidolgozásáért. (Magyar vállalat előtte nem került be ezen a versenyen az első ötbe.) Ezért a fejlesztésért a vállalat bekerült „a 100 legérdekesebb magyar innováció 2018” közé.
Milyen jellegű cégeknek lehet hasznos tanulság? Bármely vállalkozás számára, amely
· nagy mennyiségben végez (gépi) termelő munkát, és a folyamat még nem teljesen automatizált
· nagy méretű gépekkel dolgozik, és az adatok még nem 100%-ban automatikusan érkeznek be, vagy még nincs minden gép összehangolva egymással
· a termelői/gépi munkáját még nem látja egy szoftver segítségével, amely modellezné az eseményeket, akár 3D-ben is
· komplex informatikai rendszerrel működik, és szüksége lenne egy közös irányító felületre.